Aberdeen-Angus (AA) je masné plemeno skotu. Řadí se také mezi ušlechtilá plemena. S více než pěti miliony registrovaných zvířat je nejrozšířenějším masným plemenem skotu na světě.

Původ a vývoj plemene

Jeho domovem je severovýchodní Skotsko. Již na začátku 18. století se v krajích Aberdeenshire a Forfarshire podařilo vyšlechtit masný užitkový typ skotu, který v první polovině 19. století chovatel Hugh Watson přikřížením plemene Shorthorn sjednotil a položil tak základ tohoto plemene. Ve čtyřicátých letech 19. století byla založena v Anglii první plemenná knihaa v roce 1860 se uskutečnil import prvních zvířat do Kanady a později do USA. Rozvoj chovu Anguse na severoamerickém kontinentě přinesl tomuto plemeni zvětšení tělesného rámce a sníženou produkci loje. Postupně se chov AA mimo Evropu a Severní Ameriku rozšířil i na Jižní Ameriku, Austrálii, Nový Zéland a Afriku. Do Čech byly první kusy importovány v roce 1991, převážně z Kanady.

Exteriér

 Plemeno je geneticky bezrohé, plášťově černé. V posledních letech je u něho velmi populární červená barva - red Angus. Tato barva se vyskytuje u homozygotních jedinců s red faktorem. Dospělé krávy měří v kohoutku okolo 135 cm při hmotnosti 650 - 700 kg, býci dosahují výšky 145 - 155 cm a hmotnosti 1100 - 1300 kg.

Užitkovost

Ve výkrmu dosahují výborných denních přírůstků a porážkové hmotnosti dosahují ve 14-15 měsících věku. Zkušenosti potvrzují vysokou jatečnou výtěžnost nad 61% při průměrné porážkové hmotnosti 620 kg Maso z plemene Angus je jemně vláknité a křehké. Díky jedinečné vlastnosti mramorování - ukládání tuku do svaloviny - je maso šťavnaté a má typickou chuť.

Chov

Plemeno je velmi rané, matky se poprvé telí ve dvou letech, vynikají schopností snadných porodů a silným mateřským instinktem. Telata jsou se svou matkou svázána silným poutem, vynikají pevným zdravím a rychlým růstem. Na konci pastvy mají běžně hmotnost 300 kg. Býci plemene Angus jsou velmi vhodní pro křížení s ostatními plemeny skotu. Přenášejí do nových generací výbornou pastevní schopnost, odolnost a konstituční pevnost. Ve výkrmu dosahují výborných denních přírůstků a porážkové hmotnosti dosahují ve 14-15 měsících věku.

Toto plemeno není divoké a má radši nižší teploty. Nejlépe se cítí na pastvinách, kde má dostatek vody.

 

 

 

stylez.sk © 2012